تبلیغات
وبلاگ پگاه اس ام اس - فضایل امیر مومنان در صحیحین
 
وبلاگ پگاه اس ام اس
سامانه پیام کوتاه پگاه اس ام اس
درباره وبلاگ


سامانه پیام کوتاه پگاه اس ام اس

مدیر وبلاگ : هادی منصوری
نویسندگان
نظرسنجی
بازدید كننده محترم سلام لطفاً وضعیت جنسیتی ، تاهلی خود را جهت آمار مشخص كنید.متشكرم

فضایل امیر مومنان در صحیحین  


فضایل امیر مومنان در صحیحین

اشاره:

چنان‌که خوانندگان گرامی می‌دانند، در نقاط مختلفی از کتب و منابع اهل سنت، به فضایل خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله) تصریح شده است. تا آنجا که گفته می‌شود در سال‌های اخیر برخی از افراطیان به از بین بردن بخش‌هایی در آثار و منابع و نسخ کهن که در آنها از فضایل اهل بیت(علیه السلام) سخن به میان آمده است، اقدام نموده‌اند.
آنچه در این مقاله، تقدیم شما می‌گردد، تنها گزیده‌ای از فضایل امیرالمؤمنین(علیه السلام) در دو منبع بسیار مهم اهل سنت: «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» است. امید که مقبول طبعتان قرار گیرد.

1. دشمنی با علی، دشمنی با خدا

... ابوذر می‌گوید آیه«هذان خصمان اختصموا فی ربّهم1»؛ اینها دو دشمن بودند كه در راه خدا با هم عداوت و دشمنی می‌نمودند»، دربارة سه نفر مؤمن خالص و سه نفر كافر ازگروه قریش نازل گردید كه این شش تن در جبهة مقابل با هم مبارزه می‌كردند: علی، حمزه و عبیدة بن حارث در جبهة توحید، شیبه، عتبه و ولید در جبهة شرك و بت پرستی.
بارقیس از امیرمؤمنان نقل می‌كند كه آیة فوق دربارة ما نازل گردیده است.2

2. دوستی با علی نشانة ایمان و دشمنی با وی علامت نفاق

... عدی بن ثابت از زر نقل می‌كند كه امیرمؤمنان(علیه السلام) فرمود:« سوگند به خدایی كه دانه را شكافت و انسان‌ها را بیافرید این، پیمانی است از پیامبر اكرم(علیه السلام) بر من كه مرا دوست نمی‌دارد جز مؤمن و با من دشمنی نمی‌ورزد جز منافق».3
این حدیث را مسلم در صحیح خود آورده است.


 

3. نماز امیرمؤمنان(علیه السلام)

مطرف‌بن‌عبدالله می‌گوید؛ عمران‌بن‌حصین در بصره در پشت سر امیر المؤمنین نماز خواند، آنگاه به من گفت:« مطرف! این مرد نمازی را به یاد ما آورد كه با پیامبر اكرم می‌خواندیم، زیرا رسول خدا هم در هر ركوع و سجده و نشست و برخاست تكبیر می‌گفت».4
این حدیث در صحیح بخاری و مسلم با تفاوت مختصر نقل گردیده است.

4. ابوتراب؛ لقب اهدایی پیامبر

ابوحازم می‌گوید: مردی نزد سهل بن سعد آمد و گفت: اینكه فلان شخص (امیر مدینه) نزد منبر پیامبر به علی بد می‌گوید. سهل گفت: چه می‌گوید؟ گفت: از او به ابو تراب یاد می‌كند، ابو حازم می‌گوید سهل خندید و گفت: به خدا سوگند این نام و كنیه را به علی نداد مگر خود رسول خدا و علی این نام را بیش از نام‌های دیگرش دوست می‌داشت.5
به طوری كه در متن این حدیث آمده، لقب ابو‌تراب یكی ار افتخارات امیرمؤمنان می‌باشد و بیش از تمام القاب و نام‌های دیگر مورد علاقة آن حضرت بوده است و چون این افتخار برای دشمنان قابل انكار نبود، دست تحریف به آن برده و از حقیقتش منحرف ساخته‌اند.

5. علی؛ آشناترین مردم به قضاوت

بخاری در صحیح خود از ابن‌عباس نقل می‌كند كه عمربن خطاب می‌گفت: «آشناترین ما به قضاوت علی‌بن‌ابی‌طالب است».6
این جمله كه دربارة علی(علیه السلام) از خلیفة دوم نقل گردیده و این مقام كه مورد اعتراف خلیفه قرار گرفته است از خود او نیست بلكه مطلبی است كه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) بارها آن را گوشزد فرموده و با این عبارت‌ها علی را گاهی آشناترین اصحاب و زمانی آشناترین تمام امت به علم قضاوت معرفی كرده است:«أقضاهم علیٌّ7» و «أقضاها علیٌّ8».
روشن است كه مسئلة قضاوت علاوه بر تقوا و پرهیزكاری بیشتر، اطلاعات وسیعی نیاز دارد كه بدون آشنایی با آن علوم قضاوت صحیح امكان پذیر نیست.
بنابراین آشنا بودن علی به علم قضاوت كه مورد تأیید رسول خدا واقع گردیده به منزله آشنا بودن علی به علوم و دانش‌های فراوان است و جملة «علیّ أقضاهم»به جای «علی أعلمهم و أتقاهم و ...» به كار رفته است.

6. علی دوست‌دار خدا و رسول، و ایشان دوست‌دار علی

سهل بن سعد می‌گوید:« رسول خدا(صلی الله علیه وآله) در جنگ خیبر فرمود: فردا پرچم را به دست كسی خواهم داد كه فتح و پیروزی با دست وی نصیب ما گردد؛ او خدا و رسولش را دوست می‌دارد؛ خدا و رسولش هم او را دوست می‌دارند. سهل می‌گوید آن شب لشگریان را خواب نبرد زیرا هر یك انتظار داشت كه پرچم به دست او داده شود. رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: علی كجاست، گفتند: چشمش درد می‌كند، رسول خدا از آب دهانش به چشم او زد و بر وی دعا نمود چشم علی در اثر آب دهان و دعای پیغمبر بهبودی یافت؛ گویی كه سابقة مرض نداشته است. آنگاه رسول خدا پرچم را به دست او داد. علی عرض كرد یا رسول‌الله با آنان بجنگم تا (در ایمان و عمل) مثل ما گردند؟
پیامبر فرمود: به سوی آنان حركت كن و به اسلام دعوتشان بنما و برنامه‌های ما را بر آنها روشن كن، زیرا به خدا سوگند اگر خداوند تنها یك نفر را به وسیله تو هدایت كند برایت بهتر است از شتران سرخ موی9».
این حدیث در صحیح بخاری و صحیح مسلم آمده است ولی در صحیح مسلم به صورت دیگری نیز كه ذیلاً می‌آوریم نقل شده است: ابو هریره می‌گوید: «رسول خدا(صلی الله علیه وآله) در جنگ خیبر فرمود: این پرچم را به دست كسی خواهم داد كه خدا و رسولش را دوست می‌دارد و خداوند به دست او پیروزی را نصیب ما خواهد گردانید. عمر می‌گفت من تا آن روز امارت و پرچم‌داری را آرزو نكرده بودم من هم به دور پرچم می‌گشتم بدین امید كه شاید رسول خدا آن را در اختیار من بگذارد، ولی این افتخار نصیب علی شد و رسول خدا او را فرا خواند و پرچم را به دستش داد و فرمود: علی! به سوی دشمن حركت كن تا خداوند این قلعه را به دست تو فتح كند.
علی قدری حركت كرد گاه آن ایستاد بدون اینکه به طرف پیامیر برگردد، عرض كرد: یا رسول‌الله با این مردم تا چه حد بجنگم؟ رسول خدا فرمود: جنگ كن تا به یگانگی خدا و نبوت من اعتراف كنند و چون این دو را پذیرفتند جان و مال‌شان مصون خواهد بود و حسابشان با خداست».10

7. علی نسبت به پیامبر به منزلة هارون نسبت به موسی

مصعب بن سعد از پدرش نقل می‌كند كه، رسول خدا(علیه السلام) می‌خواست به جنگ تبوك حركت كند، امیرمؤمنان را در مدینه جانشین خود قرار داد، علی عرض كرد: «یا رسول الله مرا در میان زنان و كودكان می‌گذاری» (و از شركت نمودن در جنگ محرومم می‌سازی). رسول خدا فرمود:«آیا راضی نیستی كه تو نسبت به من به منزلة هارون باشی نسبت به موسی جز اینكه تو پیغمبر نیستی، زیرا پس از من پیامبری وجود ندارد».11
در این حدیث كه مورد اتفاق بین شیعه و سنی است و حتی معاویه سرسخت‌ترین دشمن امیرمؤمنان نیز نتوانست آن را انكار كند. رسول خدا خلافت و جانشینی علی را با تشبیه كردن آن حضرت به هارون تثبیت كرده و تنها موضوع نبوت را استثنا نموده است. زیرا این تشبیه تمام مقام‌ها و مراتب را كه هارون دارا بود و ذیلاً اشاره می‌گردد به امیرمؤمنان(علیه السلام) اثبات می‌نماید:
1.مقام وزارت: زیرا در قرآن مجید می‌خوانیم كه حضرت موسی این مقام را از پروردگارش برای هارون درخواست نمود: «و اجعل لی وزیراً من أهلی ٭ هارون أخی12».
2.مقام اخوت و برادری: زیرا هارون برادر حضرت موسی بود: «هارون أخی»و علی نیز به منزلة هارون بود نسبت به رسول خدا(علیه السلام).
3. مقام خلافت: زیرا حضرت موسی هارون را به هنگامی که به مقام پروردگار می‌رفت خلیفه و جانشین خود ساخت: « و قال موسی لأخیه هارون أخلفنی فی قومی13» و هارون در میان بنی‌اسرائیل قائم مقام و جانشین حضرت موسی گردید و حضرت موسی اطاعت هارون را بر بنی‌اسرائیل واجب گردانید و بدو نیز توصیه نمود که دعوت او را ابلاغ نموده، رسالتش را گسترش دهد.
طبق مضمون حدیث مورد بحث, امیرمؤمنان(علیه السلام) نیز خلیفه، قائم مقام و نمایندة رسول خدا(صلی الله علیه وآله) بود.
4. مقام وصایت: به طوری که گفتیم، هنگامی که حضرت موسی زنده و غایب بود هارون خلافت و جانشینی او را به عهده داشت و اگر بعد از حضرت موسی زنده بود به طور قطع و به طریق اولی مقام وصایت و جانشینی او را نیز به عهده می‌گرفت و وصی او می‌گردید ولی هارون قبل از موسی(علیه السلام) وفات پیدا کرد.
از اینجا استحقاق امیرمؤمنان(علیه السلام) به مقام وصایت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) ثابت و روشن می‌گردد.
5. مقام معاونت و مأزرت: به طوری که اشاره کردیم یکی از مقام‌هایی که هارون دارا بود موضوع شرکت در امر رسالت برادرش بوده است که حضرت موسی این مقام را نیز از خداوند درخواست نمود: «اُشدد به أزری٭ وأشرکه فی أمری» این تقاضا بدین صورت جواب مثبت گرفت: « قال قد أوتیت سؤلک یا موسی».14
طبق نصّ صریح حدیث مورد بحث، امیرمؤمنان(علیه السلام) مانند هارون شریک و سهیم در امر رسالت پیامبر(صلی الله علیه وآله) بوده است، منتها از راه خلافت نه از راه نبوت.
از این حدیث می‌توانیم استفاده کنیم که امیرمؤمنان(علیه السلام) در دوران زندگی و پس از مرگ پیامبر بهترین فرد در میان امت و نزدیک‌ترین فرد نسبت به رسول خدا(صلی الله علیه وآله) بوده است و همان‌طور که لازم بود بنی‌اسرائیل از هارون اطاعت و پیروی کنند، احترام علی در زمان پیامبر و اطاعت وی پس از وفات رسول خدا بر مسلمانان واجب بوده است و امیرمؤمنان(علیه السلام) افضل مردم و ناصر و پشتیبان رسول خدا(علیه السلام) و خلیفه و جانشین او در غیبت وی و پس از مرگش می‌باشد.
توجّه : عده‌ای از نویسندگان اهل سنت تصور کرده‌اند که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) جمله « أنت منی بمنزلة هارون من موسی...» را تنها یك بار و در موقع حرکت به جنگ تبوک فرموده است لذا در مقام تأویل و توجیه برآمده و مقام خلافت را به زمان مخصوص منحصر دانسته‌اند. در صورتی که طبق مدارک و دلایل فراوانی که در دست است رسول اکرم این جمله را در طول زندگی خود، نه یک بار بلکه در شش مورد دربارة امیرمؤمنان(علیه السلام) بیان فرموده است15 و « حدیث منزلت» منحصر به جنگ تبوک نیست.

پی نوشتها:

1. سورة حج(22)، آیة 19.
2. صحیح بخاری, ج5, باب قتل ابی جهل و ج6 , تفسیر سورة الحج, ح 3747, 3751, 3750.
3. صحیح مسلم، ج1، كتاب الایمان، باب أنّ حب الانصار. علی من الایمان، ح 87.
4. صحیح بخاری، ج1، كتاب الصلاه، باب إتمام التكبیر فی الركوع؛ همان، كتاب الصلاه باب إتمام التكبیر و فی السجود و صحیح مسلم، ج2، كتباب الصلاه، باب اثبات التكبیر فی كلّ خفض و رفع.
5. صحیح بخاری، ج4، كتاب باب مناقب علی بن ابی طالب؛ همان ج1، كتاب الصلاه ، باب نوم الرجل فی المسجد؛ ج4، كتاب الادب، باب التكنّی بابی تراب ؛ ج 8 كتاب الاستئذان، باب القائله فی المسجد و صحیح مسلم، ج7، كتاب فضائل الصحابه، باب فضائل علی بن أبی طالب.
6. صحیح بخاری، ج6، كتاب التفسیر، تفسیر «ما ننسخ من آیـ[...» ح 4211.
7. سنن ابن ماجه، ج1.
8. استیعاب، ج1، ص8 (حرف العین باب علی،كه در این كتاب جمله اقضاهم آمده است).
9. صحیح بخاری، ج4، كتاب الجهاد و السیر، باب ما قبل فی لواء البنب، ح 2812.
همان، ج4، كتاب الجهاد و السیر، باب فضل من اسلم علی یدیه رجل، ح 2847 و باب دعاء النبی(علیه السلام) الی الإاسلام النبوه، ح 2783.
كتاب فضائل الصحابه، باب مناقب علی بن ابی طالب، ح 3498 -3499و باب غزوه خیبر، ح 3972- 3973.
صحیح مسلم، ج7، كتاب فضائل الصحابه باب فضائل علی بن ابی طالب، ح 2405.
همان، كتاب الجهاد والسیر، باب غزوه ذی قرد، ح 1807.
10. صحیح مسلم، ج7 كتاب الفضائل باب فضائل علی بن ابیطالب(علیه السلام)، ح2405.
11. صحیح بخاری، ج4،كتاب فضائل الصحابه، باب غزوه تبوك، ح4154.
همان، كتاب بده الخلق، باب مناقب علی بن أبی طالب(علیه السلام)، ح3503.
صحیح مسلم، ج7، كتاب فضائل الصحابه، باب فضائل علی بن أبی طالب(علیه السلام)، ح2404.
12. سورة طه (20)، آیة 30.
13. سورة اعراف (7)، آیة 142.
14.سورة طه (20)، آیة 36.
15. ر.ك: المراجعات، علّامه سیّد شرف‌الدین و كفایه الطالب، (ط 1390)، ص281.

منبع: ماهنامه موعود شماره 94

نوع مطلب : دینی مذهبی، 
برچسب ها : فضایل امیر مومنان در صحیحین،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه